وابسته ایران قهرمان مسابقه پرسپولیس

وابسته: ایران قهرمان مسابقه پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی بعضی مسئولین جوری حرف زده اند که مردم چنین برداشت کنند که همه دزدند / باهنر

محمدرضا باهنر در مصاحبه با روزنامه کشور عزیزمان ایران در باره شرایط کنونی کشور با توجه به رویکرد دونالدترامپ به برجام و احتمال درگیری نظامی،مواضع جریانات داخلی

بعضی مسئولین جوری حرف زده اند که مردم چنین برداشت کنند که همه دزدند / باهنر

باهنر: بعضی مسئولین جوری حرف زده اند که مردم چنین برداشت کنند که همه دزدند

عبارات مهم : احساس

محمدرضا باهنر در مصاحبه با روزنامه کشور عزیزمان ایران در باره شرایط کنونی کشور با توجه به رویکرد دونالدترامپ به برجام و احتمال درگیری نظامی،مواضع جریانات داخلی و نیز مباحث اقتصادی پرداخته است.

بعضی مسئولین جوری حرف زده اند که مردم چنین برداشت کنند که همه دزدند / باهنر

بخشهایی از مصاحبه را می خوانید:

ارزیابی تان از اوضاع فعلی کشور چیست؟

وضعیت فعلی کشور، اوضاع عادی ای نیست؛ یک جنگ تمام عیار علیه ما اعلام کرده اند که جنگ ظالمانه ای هست. البته می شد بخش هایی از این جنگ را از قبل آینده نگری کرد. آقای ترامپ اوایل اردیبهشت ماه امسال رسماً اعلام کرد از برجام خارج می شود و قاعدتاً باید به دنبال عواقب این حرکت می بودیم.

محمدرضا باهنر در مصاحبه با روزنامه کشور عزیزمان ایران در باره شرایط کنونی کشور با توجه به رویکرد دونالدترامپ به برجام و احتمال درگیری نظامی،مواضع جریانات داخلی

باید توجه داشت آقای ترامپ بین رؤسای جمهوری امریکا، یک آدم خاص ای هست. از طرفی کاسب است و کاسبکارانه برخورد می کند؛ از طرفی به بسیاری از مقررات، قوانین و تعهدات بین المللی پایبند نیست و در همین مدت کوتاهی که مدیر جمهوری شده، از بسیاری از مقاوله نامه های بین المللی، یکطرفه بیرون آمده یا شرکای خود را به خروج از آنها ترساندن کرده هست. مثلاً می گوید اگر ناتو به قدرت امریکا نیاز دارد، هزینه اش را بپردازد. ترامپ در عمل با وحشیگری و رفتارهای نامتعارف خود، آن پارچه مخملی را از روی دست امریکا برداشت. اگر زمانی تعبیر ما این بود که امریکا روی پنجه آهنین خود دستکش نرم و ابریشمی می کشد، الان آن را درآورده و واقعیت خود را نشان داده هست. البته اعتقاد ما این است که هیأت حاکمه امریکا رؤسای جمهوری این کشور را مدیریت می کنند و بر همین اساس خیلی جهت ما تفاوت نمی کند دموکرات ها سر کار باشند یا جمهوریخواهان؛ اوباما مدیر جمهوری باشد یا ترامپ؛ چون یکی پلیس خوب است و دیگری پلیس بد. منتها آقای ترامپ خیلی رو بازی می کند و می خواهد دنیا را به سمت هرج و مرج، بی قانونی و حرف بیخود زدن، بکشاند.

درباره نحوه برخورد ما با امریکا قبلاً هم گفته ام امریکا از حدود 50 سال پیش با ما وارد بازی برد- باخت شد. از کودتای 28 مرداد این واکنش‌ها شروع شد و پیش از انقلاب و بعد از آن، به روش ها و شکل های متفاوت ادامه یافت و در این 50 سال از هیچ کوششی فروگذار نکرد. منتها زمانی که ما احساس کردیم به قدرت قابل قبولی در دنیا و منطقه رسیدیم، نه جهت فواید خودمان بلکه جهت تنویر افکار عمومی خواستیم یک بازی برد-برد را با غرب از جمله امریکا تمرین کنیم. همان وقت حضرت آقا مقوله «نرمش قهرمانانه» را مطرح فرمودند و در نهایت به «برجام» رسیدیم. ولی امریکا دوباره می خواهد وارد بازی برد-باخت شود که ما 50 سال است آن را بلدیم و برنده آن هستیم. شما مقایسه کنید در این 50 سال ما نیرومند تر شدیم یا ضعیف تر؟ نفوذمان در دنیا کمتر شده است یا بیشتر؟ افکار عمومی دنیا خبر ما را می پذیرند یا قلدری های امریکا را؟

ما در بازی برد- باخت ید طولایی داریم و مطمئنیم در این بازی زورگو ها و قلدرهایی ضرر می کنند که فکر می کنند هنوز می توان حکومت های قرون وسطی را در دنیا حاکم کرد. در این میان آینده کشورهایی که سمعاً و طاعتاً گوش به فرمان امریکا بودند نیز روبه روی ماست. ما داخل کشور در بخش هایی خیلی خوب جلو رفتیم؛ ولی متأسفانه بعضی وقت ها به علت اختلافات غیرضروری که بین فعالان سیاسی، فرهنگی و حتی قوای حاکم رخ می دهد، به جای همراهی و همگرایی به سمت واگرایی رفتیم.

بعضی مسئولین جوری حرف زده اند که مردم چنین برداشت کنند که همه دزدند / باهنر

من مثالی دارم که بعضی می گویند سبک است ولی تکرار می کنم؛ ما گاهی در انتخابات مسابقه هایی داریم که مانند مسابقه تیم های باشگاهی کشورمان هست؛ اشکالی هم ندارد؛ یک عده ای آن طرف هورا می کشند و یک عده این طرف. ولی زمانی است که تیم ملی به میدان می رود، دیگر قرمز، آبی، ذوب آهن یا فولاد معنی ندارد. همه باید یکصدا و منسجم پشتیبان تیم ملی باشیم. اگر این وسط یک کلوب بخواهد جهت تیم ملی شاخ و شانه بکشد، یا بی عقل، بی تدبیر و کج فهم است یا خائن! یک عده ای در انتخابات به آقای روحانی رأی داده اند و یک عده ای رأی نداده اند؛ ولی زمانی که مدیر جمهوری مستقر شد، باید کمکش کرد تا موفق شود. ولی متأسفانه این واگرایی ها در کشور ما یک مقدار زیاد بود. بحمدالله با تدبیر رهبر معظم انقلاب، رؤسای قوا دور هم جمع شده است و یک قرارگاه مدیریتی جهت اداره کشور تشکیل دادند.

برداشت تان از موضعگیری های ترامپ این بوده که بخواهد وارد فاز نبرد نظامی مستقیم شود؟

محمدرضا باهنر در مصاحبه با روزنامه کشور عزیزمان ایران در باره شرایط کنونی کشور با توجه به رویکرد دونالدترامپ به برجام و احتمال درگیری نظامی،مواضع جریانات داخلی

از امریکایی ها بعید نیست چنین گزاره ای را از ذهن بگذرانند. سیاست راهبردی امریکا جهت ربع نخست قرن 21 که از سال 2000 شروع شد، این بود که قدرت نظامی اش را به رخ دنیا بکشد. آیا که قدرت های نوظهور توانستند در زمینه اقتصاد، تولید علم و امثالهم، امریکا را پشت سر بگذارند. به همین جهت بود که چند لشکرکشی به خاورمیانه داشتند و عراق و افغانستان را تصرف کرده و علاقه مند بودند به سوریه نیز وارد شوند. امروز عراق دستشان است؟ افغانستان دستشان است؟ لبنان دستشان است؟ همین ترامپ پیش از ریاست جمهوری، اوباما و زن کلینتون را سرزنش می کرد که شما هزینه های زیادی به امریکا تحمیل کردید و چیزی به دست نیاوردید.

بعد اینها به دنبال استراتژی جنگ نیابتی رفتند و داعش را به وجود آوردند؛ ولی با وجود هزینه های زیاد، کشتارهای عظیم و سفاکی های وحشیانه، طرفی نبستند. این در حالی است که اگر به حافظه تاریخی ارزش مراجعه کنند، می بینند ملت کشور عزیزمان ایران با مردم هیچ کدام از کشورهای همسایه قابل مقایسه نیست. امریکا ممکن است آغازگر جنگ باشد، ولی هرگز خاتمه دهنده آن نخواهد بود. ولی ظاهراً این اتفاق نمی افتد؛ مگر اینکه امریکایی ها بیش از آنکه ما فکر می کنیم، بی عقل باشند.

بعضی مسئولین جوری حرف زده اند که مردم چنین برداشت کنند که همه دزدند / باهنر

در هفته های گذشته هم ترامپ و هم مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در سخنان خود عنوان کرده اند روی نارضایتی و اعتراض مردم کشور عزیزمان ایران حساب خاص باز کرده و از آن حمایت می کنند. آنها به اعتراض ها و گاه ناآرامی ها و اعتصاب هایی اشاره دارند که در چند ماه گذشته در بعضی نقاط کشور از جمله بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران مشاهده شد. گسترده ترین اعتراض هم هفته نخست دی ماه سال گذشته بود. آقای وزیر کشور بیان کرد اعتراض های دی ماه محصول انباشت نارضایتی ها بود. این اعتراض ها را چگونه می بینید؟

من به واکنش‌ها خودمان نقد جدی دارم. مسابقه سیاسی در وقت خودش خیلی خوب است ولی غیر موقع، مثل خروس بی محل می ماند. داستان ناآرامی های دی ماه گذشته و پرسشها دیگر در یکی دو سال اخیر به خاطر مسابقه های غیرضروری است.

متأسفانه بسیاری از رسانه هایی که با نظام هستند، در جامعه حرف های وارونه می زنند؛ از صداو سیما گرفته تا سایت های خبری. حتی بعضی از تریبون های مقدس مثل تریبون های نماز جمعه با نیات متفاوت چند عنوان را در جامعه تبلیغ می کنند؛ یکی اینکه «ما ناکارآمد هستیم»؛ زمانی مجلس می گفت: «دولت ناکارآمد است»؛ دولت می گفت: «قوه قضائیه ناکارآمد است»؛ قوه قضائیه می گفت: «هر دو (دولت و مجلس) ناکارآمد هستند»؛ آن یکی می گفت: «هر سه قوه ناکارآمد هستند!» زمانی که میکروفن مجلس را باز می کردید، همکاران ما از «ب» بسم الله تا «تا» تمت یا می گویند «فلان وزیر کار نکرد» یا «سوء استفاده کرد» یا «بی عرضه» هست. توصیه دوم فساد هست. فساد مالی و اختلاس مثل موریانه است و بشدت مزاحم توسعه و پیشرفت؛ ولی برداشت من این است مردم از حرف های ما مسئولان چنین برداشت کردند که همگی دزدیم مگر اینکه خلافش ثابت شود! زمانی آنقدر راجع به «حقوق های نجومی» تبلیغ کردند انگار از صدر تا ذیل مدیران کشور همگی نجومی بگیرند؛ در حالی که بر اساس گزارش های رسمی حداکثر 500 نفر حقوق آنچنانی داشتند که در میان 100 هزار مدیر، حدود نیم درصد می شد. ولی چنان افکار عمومی را جنبش کردند که مردم فکر کردند همه دزدند. توصیه سوم اینکه عده ای وسط آمدند و گفتند ای مردم مطالبات خود را فریاد بزنید.

منتسب به جناح خاصی بود؟

نه؛ یک عده گفتند: «علیه قوه قضائیه فریاد بکشید»؛ یک عده گفتند: «علیه دولت فریاد بکشید»؛ یک عده گفتند علیه استاندار و امام جمعه و سپاه و ارتش و… فریاد بکشید. همین چند روز قبل در خبرها شنیدیم هورالعظیم طرف عراق آتش گرفته است و دود آن به بعضی شهرهای کشور عزیزمان ایران رسیده؛ خبرنگار رفته بوقش را گرفته که «آقا اینها چیست؟» «دود است؟» «آیا مسئولان به شما رسیدند؟» آنقدر گفتند که بیچاره ها ناچار شدند چند هلی کوپتر آتش نشان بفرستند عراق که آتش را خاموش کند! این گونه که نمی شود؛ ممکن است من به استاندار خوزستان یا وزیر کشاورزی انتقاد داشته باشم؛ اینها در حزب من هم نیستند و اگر وقت مسابقه باشد، ما مسابقه می کنیم؛ ولی اینها الان در میدانِ کار هستند.

در عین حال که می گوییم باید از دولت حمایت کرد، می گوییم آقای روحانی باید یک منزل تکانی جدی بکند؛ بعضی از اعضای دولت در شرایط عادی خوب هستند ولی در شرایط مشکل تب می کنند.

درست است که گاهی مطالبات مردم خوب پاسخ داده نمی شود؛ بعضی جاها سوء استفاده هست؛ بعضی جاها دزدی هست؛ ولی اینکه بگویند سرتاپای نظام را فساد و ناکارآمدی گرفته که درست نیست. ممکن است قوه قضائیه در برخورد با دو مفسد دچار اشتباه هم بشود؛ نباید اشتباهات را چماقِ سر قوه قضائیه کنیم.

در واقع معتقدید فضاسازی های خارجی محصول همین اختلافات داخلی است؟

بله؛ دشمن خارجی که 40 سال است این حرف ها را می زند؛ ولی همان ها امروز به رسانه های داخلی ما و به سخنان خود ما استناد می کنند و کد می آورند. این وسط بعضی دوستان ما فکر می کنند انقلابی بودن یعنی اینکه راست راست راه برویم و علیه تمام ارکان نظام بد بگوییم. خدا سرانجام همه ما را ختم به خیر کند. آقای مدیر جمهوری سابق فکر می کند این کارها خیلی انقلابی هست؛ ولی این انقلابی شدن نیست، بلندگوی آنها شدن است.

از طرف دیگر اگر ما اعتراض های دی ماه را داشتیم، بعد از آن راهپیمایی عظیم 22 بهمن را هم داشتیم. بعد اینها دو مقوله جداست. هم حضرت امام و هم رهبر معظم انقلاب به مردم بالاترین اعتماد را دارند. حضرت امام(ره) جمله معروفی دارند که «میزان، رأی ملت است»؛ رهبر معظم انقلاب هم در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 و بعد از آن فرمودند اگر کسی من را قبول ندارد هم بیاید پای صندوق های رأی. این جمله «من را قبول ندارد» یعنی فرض می کنیم اگر بنده دوست دارم این آقا مدیر جمهوری شود شما بیایید به هرکس دلتان خواست رأی بدهید؛ یعنی بیایید، هر چند نتیجه ای رقم بخورد که من نمی پسندم. این سخنان نشان می دهد اعتمادی که مردم به کلیت نظام دارند، قابل خدشه نیست. البته بعضی وقت ها ما مسئولان با بی عقلی تلاش کردیم این اعتماد از بین برود ولی الحمدلله نشد.

دمیدن بر آتش مطالبات یا جنبش افکار عمومی دانسته یا نادانسته یک بحث است و «ناراضی سازی» یک بحث دیگر؛ اعتراض های دی ماه در 42 شهر بود؛ بنا به گزارش وزیر کشور کلاً 100 هزار نفر در آن اعتراض ها حضور داشتند که با احتساب حضور مکرر، چیزی حدود 30 تا 40 هزار نفر می شود. ولی یکدفعه می آییم تلگرامی که 45 میلیون کاربر دارد را مسدود می کنیم. به اعتقاد بعضی تحلیلگران هنگامی که هنوز 40 میلیون کاربر با فیلترشکن داخلی و خارجی از خبر رسان تلگرام استفاده می کنند یعنی هم نقض غرض شده است و تصمیم مان کارآیی نداشته و هم اینکه ما نارضایتی را بین 40 میلیون نفر پخش کردیم. چقدر این تحلیل را مقرون به واقعیت می دانید؟

ما در بحث قدرت رسانه ای و باورمان به قدرت رسانه ای اصلاً اوضاع مطلوبی نداریم؛ رسانه، رکن چهارم دموکراسی است ولی ما مسئولان و تصمیم گیران این باور را نداریم؛ یک تعدادی هم که باور داریم، قدرت استفاده بهینه از رسانه ها را نداریم. رسانه ملی امروز ده ها شبکه تصویری و صدها شبکه صدا در داخل و خارج کشور دارد و هزینه های زیادی می کند و می توان گفت قدرت علی الاطلاقی دارد؛ ولی آن گونه که باید جهت مدیریت و مهندسی افکار عمومی توانمند نیست. در حالی که در دنیا با توجه به افکار عمومی تصمیم گیری می کنند.

هنوز خیلی ها باور ندارند حکومت هم مسئول امنیت است و هم مسئول احساس امنیت؛ اگر حکومتی امنیت برقرار کند ولی مردم احساس امنیت نکنند، فایده ای ندارد. اگر رفاه ایجاد کند ولی مردم احساس رفاه نکنند، فایده ای ندارد. اگر حکومت کارآمد باشد ولی مردم احساس کنند حکومت ارزش ناکارآمد هست، فایده ندارد. بالاخره حکومت ها هم مسئول شاخص های مهم هستند هم مسئول احساس مردم از آن شاخص ها. هنوز خیلی از ماها می گوییم: «تو نیکی می کن و در دجله انداز.» نخیر؛ اصلاً از این خبرها نیست. اگر نیکی می کنید، باید تابلو کنید و آنقدر واقع بینانه باشد که مردم باور کنند. درست است آشوب های دی ماه صد هزار نفر آدم داشت، ولی شاخصه های دیگری هم داشت.

یادم است در خبر رسان تلگرام یک جدول گذاشتند 70 تا میدان در شهرهای متفاوت را اعلام کردند و گفتند فلان ساعت تجمع کنید؛ بالاخره در هر شهری ممکن است یک نفر یکی از عزیزانش در زندان باشد؛ یکی ورشکست شده است باشد؛ یکی احساس کند در دانشگاه حقش ضایع شده. در آن فراخوان نگفتند سر چه جمع شوید؛ گفتند فلان نقطه جمع شوید. بعد یکی برمی دارد پرچم جمهوری اسلامی را آتش می زند و هنگامی که بررسی می شود، می بینیم جهت 200 هزار تومان این کار را کرده هست. در آن موقعیت حساس تصور من هم این بود که راهی جز برخورد با خبر رسان تلگرام نبود.

اما دستور مسدودسازی خبر رسان تلگرام 4 ماه بعد از وقایع دی ماه صادر شد؟

بالاخره مزه آن زیر دندان آن کسانی رفته بود که می درخواست کردند عامداً خیانت کنند. حال پمپئو کد می آورد که 70 نقطه در کشور شما آشوب شده است هست. نمی گویم اگر خبر رسان تلگرام مسدود نمی شد، بحران به وجود می آمد ولی ابزاری بود جهت اینکه جلو بعضی پرسشها را بگیرد.

اعتراض ها در دی ماه بود؛ خبر رسان تلگرام اردیبهشت مسدود شد.

شما می توانید نظرات خودتان را بنویسید؛ من نظر خودم را گفتم.

با توجه به رجوع مردم به خبر رسان تلگرام با فیلترشکن، یا نتیجه برخوردهای قضایی و انتظامی با پرسشها اجتماعی و فرهنگی در گذشته، چنین روش هایی را کارآمد می دانید؟

ما در بحث فرهنگی و تبلیغاتی، مسئله داریم. زیاد عادت کردیم به «حرام کردن». چیزهایی را که نمی توانیم اداره کنیم، حرام می کنیم. در حالی که باید حلال ها را زیاد کنید. آن موقع آن حرام ها کم می شود. چند وقت پیش بحث شد که مردم را با زور به بهشت بفرستیم یا به زور به بهشت نفرستیم؛ بحث این نیست؛ عنوان این است نباید مقولات اجتماعی و فرهنگی علیه نظام استفاده شود. زمانی کراوات زدن در کشور جرم غیرقابل گذشت بود. الان بعضی ها دوست دارند کراوات بزنند، خب بزنند. اگر یک وقت کراوات بشود علامت مخالفت با نظام، آن موقع بد است و باید با آن برخورد کرد. ولی در شرایط عادی یک عده دوست دارند کراوات بزنند و اشکالی هم ندارد. ما خودمان سمبل درست می کنیم بعد می خواهیم با آن مبارزه کنیم. گاهی یک مسأله کوچک فرهنگی را اول یک مسأله اجتماعی می کنیم؛ بعد سیاسی و دست آخر امنیتی.

واژه های کلیدی: احساس | تلگرام | اعتراض | امریکا | رسانه ای | رسانه ها | رسانه ملی | امریکایی | آقای ترامپ | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs