وابسته ایران قهرمان مسابقه پرسپولیس

وابسته: ایران قهرمان مسابقه پرسپولیس اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد / قاسمی

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: کشور عزیزمان ایران شکایتی را نزد دادگاه لاهه در مورد توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی به وسیله ایالات متحده آمر

آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد / قاسمی

قاسمی: آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد

عبارات مهم : ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: کشور عزیزمان ایران شکایتی را نزد دادگاه لاهه در مورد توقیف دو میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی به وسیله ایالات متحده آمریکا مطرح کرده و در نشست ماه اکتبر این عنوان بررسی می شود.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی در نشست خبری امروز خود با رسانه ها در پاسخ به سوالی راجع به عنوان شکایت کشور عزیزمان ایران از آمریکا نزد دادگاه بین المللی لاهه، گفت: به خاطر توقیف غیرقانونی دو میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی به وسیله دولت آمریکا، شکایتی نزد دیوان بین المللی دادگستری لاهه مطرح شده است که تصور می کنم حدود ۸ تا ۱۲ ماه اکتبر این دادگاه جهت استماع تشکیل جلسه دهد و بعد از استماع دادگاه باید ببینیم روند این شکایت به کجا منتهی می شود.

شکایت کشور عزیزمان ایران از آمریکا به دادگاه لاهه

آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد / قاسمی

قاسمی خاطرنشان کرد: این مساله موضوعی است که به صورت جدی به وسیله کشور عزیزمان ایران و جهت احقاق حقوق خودش دنبال می شود لذا ما منتظر این نشست در ماه اکتبر هستیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با اشاره به اوضاع یمن، اظهار کرد: جامعه جهانی شرایط سخت مردم یمن را باید درک کند، مجامع بین المللی و شرکت ملل باید در جهت توقف تجاوز به مردم مظلوم یمن تلاش کافی را داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: کشور عزیزمان ایران شکایتی را نزد دادگاه لاهه در مورد توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی به وسیله ایالات متحده آمر

وی افزود: جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در این خصوص تلاش کرده در تماس با سایر دول و کشورهای منطقه، کشورهای اروپایی و مجامع بین المللی صدای مظلومیت و قربانیان تجاوز عربستان به این کشور مظلوم را انتقال یافته کند و به دنبال راهکاری است که این تجاوز توقف پیدا کند و کمک های انسان دوستانه به مردم این کشور صورت بپذیرد.

در مورد سفر شینزوآبه به ایران، از سوی ژاپن اعلام رسمی نشده است

سخنگوی وزارت خارجه صبح روز دوشنبه در ادامه نشست خبری خود که بیش از یک ساعت و ۴۵ دقیقه به طول انجامید، در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار انتشار یافته در مورد سفر نخست وزیر ژاپن به پایتخت کشور عزیزمان ایران و اینکه آیا وی در جریان این سفر حامل خبر خاصی از طرف کشور ثالثی هست، تصریح کرد: در مورد انجام این سفر هیچ منبع رسمی از سوی ژاپن موضوعی را به ما اعلام نکرده است بنابراین در مورد اصل خود سفر هنوز اطلاعی نداریم تا بخواهیم به این عنوان بپردازیم که آیا وی حامل پیامی است یا نه؟

وی ادامه داد: شاید در آینده نه چندان دور تبادل هیات هایی بین کشور عزیزمان ایران و ژاپن صورت بگیرد، البته سطح آن را نمی دانم ولی در سطح پایین تر قطعا این تبادل هیات ها وجود دارد. در مورد سفر آقای شینزو آبه نیز همانطور که گفتم هنوز هیچ منبع رسمی از سوی طرف ژاپنی در این زمینه چیزی را به ما اعلام نکرده است.

آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد / قاسمی

قاسمی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چند روز پیش خبری در رسانه های هلندی منتشر شد که محمدرضا کلاهی که عامل مهم بمب گذاری واقعی هفت تیر است به اسم علی معتمد در هلند سال ها زندگی کرده و به تازگی کشته شده است هست، آیا کشور عزیزمان ایران تاکنون در این ارتباط به دولت هلند اعتراض کرده که آیا ۳۰ سال اجازه داده که فردی که عامل انجام یکی از بزرگ ترین رخدادهای تروریستی در کشور عزیزمان ایران است در این کشور زندگی کند، تصریح کرد: در مورد آن فردی که شما نام بردید من اطلاع دقیق و قطعی ندارم و اگر توصیه ای باشد در چارچوب پرسشها کنسولی است و من گزارشی را در این ارتباط دریافت نکردم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که گفته شده است دو نفراز دیپلمات های ایرانی از کشور هلند اخراج شده است اند نیز گفت: در مورد این خبر و آنچه که در این زمینه شما مطرح کردید اطلاع دقیقی ندارم و ترجیح می دهم که در این ارتباط در حال حاضر با توجه به نداشتن اطلاعات دقیق صحبتی نکنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: کشور عزیزمان ایران شکایتی را نزد دادگاه لاهه در مورد توقیف دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی به وسیله ایالات متحده آمر

هیچ علامت و سیگنالی که بتوان به آمریکا اعتماد کرد، وجود ندارد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه بعضی در فضای رسانه ای کشور صحبت از لزوم انجام مذاکرات بین کشور عزیزمان ایران و آمریکا می کنند و اگر فضایی ایجاد شود که کشور عزیزمان ایران تامین منافع خود را در گرو مذاکره با آمریکا ببیند، آیا از انجام این مذاکرات استقبال می کند خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های مهم جمهوری اسلامی ایران، تعامل و تفاهم با کشورهای متفاوت است و شما باید به این توصیه توجه داشته باشید که این ایالات متحده آمریکا بود که بعد از انقلاب با روش های خصمانه اوضاع ناهنجاری را در نوع تعامل با کشور عزیزمان ایران به وجود آورد و ما در مقاطع متفاوت شاهد این واکنش‌ها خصمانه آمریکایی ها علیه کشور عزیزمان ایران بوده ایم و در اوضاع تازه این واکنش‌ها شدت گرفته است.

آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد / قاسمی

وی به همین جهت به خروج یک طرفه آمریکا از برجام اشاره کرد و گفت: این عنوان نشان می دهد که آمریکا کشور قابل اعتمادی نیست و هیچ علامت و سیگنالی که بتوان به آمریکا اعتماد کرد، در حال حاضر وجود ندارد.

این دیپلمات افزود: مقامات جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران پیش از این اعلام کرده بودند که برجام یک نمونه و آزمون است که نشان می دهد می توان به آمریکا اعتماد کرد یا نه که متاسفانه آمریکا در این آزمون هم شکست خورد و نمره قبولی دریافت نکرد و بیش از پیش اثبات شد که حاکمان آمریکا قابل اعتماد نیستند.

آمریکا دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد

قاسمی همچنین به واکنش‌ها آمریکا در برابر شرکت های بین المللی و عدم پایبندی این کشور به موازین بین المللی اشاره کرد و افزود: با توجه به این اوضاع نمی توان انتظار داشت که آمریکا شرایط و خواسته های کشور عزیزمان ایران را برآورده کند و یک عوض کردن واکنش‌ها جدی در برابر کشور عزیزمان ایران داشته باشد. اگر آمریکا در این رفتارهای خود عوض کردن ایجاد می کرد و به عنوان کشوری متعهد و صلح طلب که نمی خواهد بر سایر کشورهای دنیا سلطه داشته باشد، واکنش‌ها می کرد شاید بحث تعامل با آمریکا قابل بحث بود ولی تا به امروز ما چنین واکنش‌ها هوشمندانه ای را در هیات حاکمه آمریکا نمی بینیم و قطعا کشوری که در همین ایام و در همین دوران اخیر آخرین خلف وعده خود را انجام داده و از برجام خارج شده است هست، کشور و دولتی نیست که بتوان با آن مذاکره کرد و در همین چارچوب بحث، مذاکره و گفت وگو با آمریکا تا اینجای کار غیرممکن به نظر می رسد.

پرونده پیگیری اوضاع دیپلمات های ربوده شده است در لبنان، مفتوح است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در آستانه سالگرد ربوده شدن دیپلمات های ایرانی در لبنان هستیم، تاکنون وزارت خارجه و دیگر دستگاه های مسئول چه کارها حقوقی جهت پیگیری اوضاع این دیپلمات ها که به وسیله صهیونیست ها ربوده شده است اند انجام داده هست، تصریح کرد: این پرونده، پرونده مفتوح است که همچنان به وسیله وزارت خارجه و سایر دستگاه های مسئول و همچنین بعضی از سفارتخانه های ما در خارج از کشور پیگیری می شود، بسیاری اعتقاد دارند که این دیپلمات ها زنده هستند و در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دارند.

قاسمی با اشاره به بعضی از تلاش های صورت گرفته در این زمینه، تصریح کرد: باید در یک زمانی، نتیجه قطعی این تلاش ها مشخص شود.

وی با تاکید مجدد مبنی بر اینکه پرونده این عنوان هنوز مفتوح است و کارها حقوقی و غیرحقوقی مورد نیاز همچنان در مورد پیگیری این پرونده ادامه دارد، خاطرنشان کرد: متهم مهم و واقعی در این زمینه رژیم صهیونیستی است.

وضعیت ترکیه جهت کشور عزیزمان ایران اوضاع مقبولی است

بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با نگاه کشور عزیزمان ایران به نتیجه های انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ترکیه و گزینش مجدد اردوغان به عنوان رییس جمهور این کشور، گفت: این خبر بسیار خوشایندی بود و من از همین جا به آقای اردوغان و همچنین مردم ترکیه تبریک می گویم.

وی با تمجید از حضور پرشور و فراگیر مردم ترکیه در جریان برگزاری این انتخابات و با بیان اینکه باید به خاطر این حضور به مردم ترکیه تبریک گفت، بیان کرد: این حضور چشمگیر می تواند پایه و اساسی جهت استقرار امنیت و ثبات زیاد در این کشور و توسعه اقتصادی آن باشد.

قاسمی با بیان اینکه این اوضاع جهت کشور عزیزمان ایران اوضاع مقبولی است و می تواند بسیار خوشایند باشد، افزود: ما جهت دولت منتخب مردم ترکیه آرزوی موفقیت می کنیم و فکر می کنیم که این اوضاع تازه می تواند نوید دیگری جهت ما باشد که ما بتوانیم با ترکیه در سطوح متفاوت همکاری های خود را علاوه بر همکاری های پیشین، گسترش و سامان دهیم و این عنوان همچنین می تواند کمک بسزایی در جهت گسترش صلح و امنیت در منطقه باشد.

علاقه مند به ادامه آتش بس در افغانستان بودیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با ارزیابی کشور عزیزمان ایران از آخرین تحولات صورت گرفته در افغانستان و اینکه آیا کشور عزیزمان ایران این ظرفیت و آمادگی را دارد که بین گروه های متفاوت افغانی جهت ایجاد آتش بس و صلح در این کشور میانجیگری کند، تصریح کرد: همواره آرزو و علاقه مندی ما ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان بوده هست. دیر زمانی است که مردم افغانستان از بعضی از ناملایمات ها زحمت می برند و باید همه تلاش کنیم که آلام مردم افغانستان کم کردن پیدا کند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه ما علاقه مند بودیم که آتش بس در افغانستان ادامه پیدا کند ولی متاسفانه استمرار پیدا نکرد، افزود: ما به عنوان همسایه دلسوز جهت افغانستان از هر کمکی که بتوانیم جهت ایجاد امنیت و ثبات زیاد در افغانستان و تفاهم بین دولت مرکزی و سایر گروه ها انجام دهیم استقبال می کنیم.

وی با بیان اینکه ارتباط ما با دولتمردان افغانستان ادامه دارد و تلاش می کنیم که به سهم خود در جهت تحقق این ایده حرکت کنیم، تصریح کرد: قطعا کشورهایی نیز هستند که به ایجاد صلح و ثبات در افغانستان علاقه مند نیستند و با انحای متفاوت در این مسیر کارشکنی می کنند ولی همانطور که اشاره کردم ما هر آنچه را که بتوانیم و مورد نظر دولت افغانستان باشد انجام می دهیم تا به ایجاد صلح در این کشور کمک کنیم.

به گزارش ایسنا، در همین چارچوب خبرنگار پرسش کننده اعلام کرد که سفیر کشور عزیزمان ایران در افغانستان گفته پایتخت کشور عزیزمان ایران تماس هایی را با طالبان دارد و همین عنوان باعث ایجاد بعضی از مباحث نیز در افغانستان شد، گفت: من سطح تماس ها را نمی دانم ولی می توانم به شما بگویم که با توجه به اوضاع افغانستان و دیرینه بودن پرسشها این کشور و همچنین هم مرزی کشور عزیزمان ایران با افغانستان، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران با یکسری از گروه ها، شخصیت ها و همچنین مردم افغانستان ارتباطاتی داشته و همواره این ارتباطات معنوی بین مردم ما و افغانستان وجود داشته است.

اعضای برجام با سرعت و دقت بیشتری هر آنچه را ما خواسته ایم در یک پکیچ منظم و قابل قبول به کشور عزیزمان ایران ارائه دهند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با توجه به اینکه آقای عراقچی اعلام کرده بسته پیشنهادی اروپا جهت حفظ برجام تا آخر ماه میلادی جاری به کشور عزیزمان ایران ارائه خواهد شد و با توجه به این عنوان آیا کشور عزیزمان ایران نشانه هایی از سوی کشورهای اروپایی می بیند که آنها بخواهند تضمین های واقعی جهت حفظ منافع کشور عزیزمان ایران در برجام ارائه دهند، اظهار کرد: ما بدبین نیستیم و همان طور که پیش از این نیز گفته ایم مذاکرات و مشورت ها به صورت فشرده و روزانه در حال انجام است.

وی افزود: انتظار ما از دیگر کشورهای عضو برجام بخصوص اتحادیه اروپا این است که با سرعت و دقت بیشتری هر آنچه را که ما خواسته ایم در یک پکیچ منظم و قابل قبول به کشور عزیزمان ایران ارائه دهند. ما هنوز وقت داریم و به صورت فشرده در حال کار کردن هستیم و امیدواریم اروپا بتواند با پیشنهاداتی که ارائه می دهد رضایت کشور عزیزمان ایران را جلب کند.

قاسمی همچنین در مورد اخبار انتشار یافته در ارتباط با نامه رییس جمهور به سران بعضی از کشورهای اروپایی در ارتباط با خروج آمریکا از برجام و همچنین محورهای این نامه، تصریح کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران یکسری کارها دیپلماتیک را طراحی کرد که بخشی از آن انجام شده است و بخشی از آن در حال انجام شدن است و می تواند ادامه پیدا کند.

وی با بیان اینکه این کارها و تلاش ها به صور متفاوت ادامه دارد، تصریح کرد: در این کارها تلاش شده است که آخرین نظر های کشور عزیزمان ایران نسبت به برجام و همچنین خواسته های کشور عزیزمان ایران در ارتباط با برجام و همچنین خروج غیرقانونی آمریکا از برجام تبیین شود. در همین چارچوب نامه ها و خبر هایی از سوی رییس جمهور جهت بعضی از روسای جمهور و همچنین روسای دولت ها ارسال شده است هست. بعضی از این نامه ها به وسیله مقامات عالیرتبه کشور به این مقامات تحویل داده شده است است و بعضی نیز در آینده ارائه خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران ادامه خواهد داشت، گفت: بعضی از این تلاش ها همانطور که اشاره کردم ارسال نامه رییس جمهور به همتایان خود در دیگر نقاط دنیا است.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاری که با بیان چند مثال اعتقاد بود کشور عزیزمان ایران به صورت چشم بسته از سیاست های چین و روسیه پیروی می کند و به نظر می رسد که گویی چک سفیدی به آنها در این زمینه داده هست، با رد چنین نگاهی، گفت: من فکر می کنم آنچه که شما مطرح کردید زیاد از آنچه که پرسش باشد یک بیانیه است که در مورد دو کشور مطرح کردید، بدون هیچگونه سند و مدرکی. من فکر می کنم که بعضا با بعضی از اطلاعات غلط نیز همراه است.

وی در مورد صحبت این خبرنگار که مطرح کرده بود بانک های چینی حساب بعضی از ایرانیان را مسدود کرده اند، تصریح کرد: این عنوان مربوط به شش هفت ماه قبل است و با توجه به مکانیزمی که خود بانک های چینی در پیش گرفته بودند این اتفاق افتاد و پیگیری نیز در مورد آن صورت گرفت.

قاسمی با بیان اینکه اظهاراتی مبنی بر اینکه چین و یا روسیه صدور کالاهای خود را به کشور عزیزمان ایران محدود کرده اند یک نوع پیش داوری بدون داشتن سندی معتبر هست، تصریح کرد: کشور عزیزمان ایران سیاست خود را تعامل با تمام کشورهای دنیا قرار داده است و ما بر اساس این سیاست متوازن که در چارچوب تحقق منافع ملی هست، حرکت می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه قطعا هیچ دو کشوری در مورد تمام پرسشها بین المللی به صورت یکسان فکر نمی کنند و نظر های مشترکی ندارند، تصریح کرد: صحبت از روابط دوجانبه و نزدیک به این معنا نیست که دو کشور در تمام مباحث اشتراک نظر و نظر یکسانی داشته باشند و این عنوان در مورد نوع روابط کشور عزیزمان ایران با چین و روسیه و همچنین دیگر شرکایمان مصداق پیدا می کند.

قاسمی با اشاره به اهمیت کشور چین و روسیه در عرصه بین الملل به عنوان دو عضو شورای امنیت، تصریح کرد: از طرف دیگر روسیه کشور همسایه ما است و با توجه به این موارد ما روابط خوبی با این دو کشور داریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه من علاقه ندارم که نسبت به هیچ کشوری پیش داوری داشته باشیم و این نیز درست نیست که کشور عزیزمان ایران را متهم کنیم که به صورت چشم بسته از سیاست های دیگر کشورها پیروی می کند، افزود: ما کشور مستقل هستیم و مردم ما جهت کسب استقلال بهای زیادی پرداخته اند و قطعا کشور عزیزمان ایران چشم بسته از سیاست های هیچ کشوری پیروی نمی کند آیا که ما مستقل هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه موگرینی در جلسه عمومی پارلمان اروپا اعلام کرده که با مقامات کشور عزیزمان ایران گفت وگوهایی را در مورد پرسشها موشکی، منطقه ای و حقوق بشر داشته است و آیا کشور عزیزمان ایران چنین موضوعی را تایید می کند، گفت: من متن دقیق صحبت های زن موگرینی را ندیدم و البته اگر چنین صحبتی شده است باشد غیرطبیعی نیست و می تواند چنین موضوعاتی مطرح باشد. ما علیرغم اشتراک نظرها و روابط خوبی که با کشورهای اروپایی داریم اختلاف نظرها و اختلاف نظر هایی نیز می توان در مورد بعضی از پرسشها داشته باشیم. بعضی از پرسشها و سیاست های کشور عزیزمان ایران می تواند مورد نقد و پرسش و یا ابهام اروپایی ها باشد که امری طبیعی هست. ما نیز ممکن است نسبت به بعضی از سیاست های اروپا در ارتباط با پرسشها منطقه و همچنین دیگر پرسشها انتقادات و سوالاتی داشته باشیم که آن را با طرف های اروپایی مطرح می کنیم.

وی افزود: نباید انتظار داشت که در تمام پرسشها دو طرف نگاه و نظر یکسانی داشته باشند.

قاسمی در پاسخ به سوالی در مورد جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا و اینکه آیا این جنگ تجاری می تواند در روابط اروپا با دیگر کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران تاثیر بگذارد؟ تصریح کرد: عموما کشورها تعاملات خود را با دیگر کشورها بر اساس منافع خود تنظیم می کنند و ما امروز شاهد پیچیدگی هایی در روابط ایالات متحده با دیگر کشورها، شرکت های بین المللی و مجامع بین المللی هستیم که یکی از آنها بر اساس آنچه که شما اشاره کردید جنگ تجاری به وجود آمده بین اتحادیه اروپا و آمریکاست.

وی ادامه داد: به صراحت نمی توانیم بگوییم که این اوضاع تازه بین آمریکا و اروپا چه تاثیری در روابط اتحادیه اروپا با دیگر کشورها خواهد داشت و باید صبر کرد و دید که نتیجه رفتارهای آمریکا در برابر اتحادیه اروپا چگونه به پیش می رود.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آقای عراقچی اعلام کرده که بسته پیشنهادی اروپا جهت حفظ برجام تا آخرهای ماه میلادی جاری به کشور عزیزمان ایران ارائه خواهد شد و آیا این بسته مشمول بر نظر ها و نظرات روسیه و چین به عنوان دیگر طرف های برجام نیز است؟ تصریح کرد: بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام با توجه به علاقه مندی سایر شرکایمان و اعضای باقیمانده برجام مبنی بر اینکه کشور عزیزمان ایران در این توافق بین المللی باقی می ماند مذاکرات و گفت وگوهایی بین کشور عزیزمان ایران و این کشورها شروع شد و در این زمینه بحث و گفت وگو شد که آنها چگونه می توانند منافع کشور عزیزمان ایران در برجام را بدون حضور آمریکا حفظ کنند.

وی با بیان اینکه در همین چارچوب مذاکرات و گفت وگوهای فشرده ای بین کشور عزیزمان ایران و اتحادیه اروپا و همچنین چین و روسیه صورت گرفت، تصریح کرد: ما نباید دچار این اشتباه شویم که در این اوضاع تازه صرفا از سه کشور اروپایی عضو برجام نام ببریم و دو کشور دیگر یعنی چین و روسیه را در نظر نگیریم. پنج کشور باقیمانده در برجام همه در برابر برجام و تامین منافع کشور عزیزمان ایران از برجام مسئولیت دارند بنابراین باید این عنوان را به صورت کلان دید و بسته ای که ارائه می شود قطعا نمی تواند چیزی جدا از واکنش‌ها روسیه و چین مورد ارزیابی قرار بگیرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد نقش سفارتخانه های کشور عزیزمان ایران در حفظ منافع کشور و برجام با توجه به خروج آمریکا از این کشور و کارها دیپلماتیکی که آنها می توانند در این زمینه بکنند، اظهار کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، برنامه ریزی های مورد نیاز در این زمینه در وزارت خارجه انجام شد و دستورالعمل های مورد نیاز جهت پیگیری امور به سفارتخانه های کشور عزیزمان ایران در خارج از کشور ارسال شد تا در این زمینه با مقامات کشورهایی که در آن حضور دارند تعامل و مشورت داشته باشند. همچنین هیات هایی از سوی پایتخت کشور عزیزمان ایران به بعضی از کشورها اعزام شد و تماس ها بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و کشورهای متفاوت برقرار است تا مواضع کشور عزیزمان ایران جهت آنها در ارتباط با برجام و خروج آمریکا از این کشور تبیین شود. بخشی از این تلاش ها و کارها انجام شده است و بخشی از آن نیز طی هفته های آینده ادامه پیدا می کند.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عراقچی در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اعلام کرد که برجام در آی سی یو به سر می برد، وزیر اطلاعات نیز امروز اعلام کرده که برجام به مویی بند است و آیا به نظر شما اوضاع اینگونه است و شما در حال حاضر اوضاع این توافق بین المللی را چگونه ارزیابی می کنید، تصریح کرد: برجام، برجام است و در شرایط خود واقع شده است است و هر نگاه و دیدگاهی می توان به آن داشت. به نظرم همه تعابیر می تواند درست باشد و غلط نیست. من هم نگاه خود را دارم گرچه منافات با نظر دیگر دوستان که شما اشاره کردید، نیست.

قاسمی با بیان اینکه برجام دارای مکانیزمی پایدار است چنان که بعد از خروج آمریکا همچنان پابرجاست و دیگر اعضای عضو این معاهده جهت حفظ آن در حال تلاش و انجام طراحی هایی هستند، تصریح کرد: به نظرم آنکه حال خوشی ندارد شخصا آقای ترامپ است و سیاست آمریکاست که نتوانست استحکام برجام را تحمل کند و به صورت یکجانبه از آن خارج شد. این در حالی است که دیگر اعضای برجام و همچنین دیگر کشورها تلاش می کنند که برجام باقی بماند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در نشست اخیر اوپک شاهد این بودیم که عربستان و روسیه با یکدیگر در ارتباط با زیاد کردن تولید نفت توافق کرده بودند و آیا پیش از برگزاری این اجلاس، معاونت وزارت خارجه مشورت هایی را با مقامات روسیه در این ارتباط انجام نداده بود؟ تصریح کرد: من از مشورت معاونت اقتصادی وزارت خارجه با مقامات روس اطلاعی ندارم. وزارت خارجه با توجه به ماهیت ذاتی خود در کنار سایر دستگاه ها در صورت لزوم و ضرورت کارها شایسته و بایسته ای که باید در جهت منافع ملی کشور در تعامل با سایر کشورها انجام دهد، پیگیری می کند.

وی ادامه داد: بحث اوپک و نفت از مسئولیت های وزارت نفت است و این وزارتخانه به خوبی این وظیفه را در وقت قبل از اجلاس اوپک و همچنین در طول برگزاری این اجلاس پیگیری کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این پرسش که در این روزها شاهد این هستیم که مقامات آمریکا و رژیم صهیونیستی از جمله نتانیاهو و ترامپ به صورت مرتب منشتر شدن توئیت هایی تلاش می کنند افکار عمومی کشور عزیزمان ایران را تحت فشار قرار دهند و به نظر شما ما چگونه می توانیم که افکار عمومی کشور را قانع کنیم که حق با ماست و آنچه که آنها انجام می دهند در جهت ایجاد یک فضای روانی علیه کشور هست، تصریح کرد: فشارهای روانی و اقتصادی آمریکا با خروج این کشور از برجام شدت بیشتری گرفته است و آنها تلاش می کنند با یکسری اطلاعات دروغ و غلط فضای تشتت و دوگانگی در کشور ایجاد کنند ولی نهایتا من فکر می کنم که با توجه به هوشیاری و زکاوت مردم کشور عزیزمان ایران و شناختی که از آنها داریم این تلاش ها به نتیجه مورد نظر آنها نخواهد رسید و آنها مجبور خواهند بود که روش های خود را مورد بازبینی قرار دهند.

وی با بیان اینکه توئیت کردن کار راحت ای است و آنچه که مهم است محتوای این خبر هاست، افزود: محتوای این خبر ها مملو از دروغ و اتهامات غلطی است که به وسیله محافلی خاص از درون آمریکا و خارج از آمریکا در اختیار مقامات این کشور قرار داده می شود. نشانه آنها جنگ روانی است و مردم ما آنقدر هوشیار هستند که این نوع رفتارها را با آنچه که واقعیت دارد از یکدیگر تمیز دهند.

سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر در پاسخ به سوالی در ارتباط با روند مذاکرات کشور عزیزمان ایران و گروه ۱+۴ در ارتباط با برجام، تاکید کرد: ما به صورت روزانه و مرتب با مجموعه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو برجام در تعامل هستیم. تاکنون دو نشست علنی نیز داشته ایم و امیدوار و خوش بین هستیم که در نهایت اتحادیه اروپا و همچنین روسیه و چین بتوانند خواسته های بحق جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از برجام را در چارچوب و مکانیزمی تامین کنند و در ارتباط با آن تضمین دهند. امیدواریم علیرغم کندی که وجود دارد اتحادیه اروپا بتواند با سرعت بیشتری این بسته ها و پیشنهادات را ارائه کند و ما بعد از دریافت این بسته ها و پیشنهادات تصمیمات مقتضی را در ارتباط با عنوان برجام اتخاذ کنیم.

قاسمی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه تیم کشتی کشور عزیزمان ایران تاکنون چندین بار با رژیم صهیونیستی هم گروه شده است و به خاطر مسابقه ندادن با آنها از حضور در مسابقه های انصراف داده و فیلا نیز کشور عزیزمان ایران را ترساندن به تعلیق کرده است و آیا دستگاه دیپلماسی کشور در این ارتباط با این عنوان و درخواستی که چندی پیش مسئولان فدراسیون کشتی در این زمینه مطرح کردند چاره اندیشی انجام داده است یا نه؟ گفت: سیاست جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران در مورد رژیم صهیونیستی مشخص بوده و است و این سیاست ادامه دارد.

وی ادامه داد: در مورد مباحثی که چند ماه پیش در مورد کشتی مطرح شد کارگروه هایی تشکیل شد و با مشورت با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک عنوان را دنبال کردیم ولی همانطور که گفتم سیاست های کشور عزیزمان ایران در مورد این عنوان مشخص هست. در مورد بعضی از مسائلی که به وسیله فدراسیون ها و دیگر افراد در بخش ورزش مطرح کرده اند و با ما مکاتباتی داشتند، ما پیگیری های مورد نیاز را داشته ایم و این پیگیری ها را ادامه می دهیم و تلاش می کنیم که به ورزشکاران مان در حوزه های متفاوت تا آنجا که امکان پذیر است کمک کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در مورد اخبار انتشار یافته مبنی بر اینکه سفارت استرالیا در پایتخت کشور عزیزمان ایران ارائه خدمات کنسولی و روادید خود به ایرانیان را تعلیق کرده هست، تصریح کرد: تعلیق داریم تا تعلیق. روز گذشته از سوی سفارت استرالیا یادداشتی به وزارت خارجه ارسال شد که در آن یادداشت آمده است که در زمینه بهینه کردن ارائه خدمات کنسولی و همچنین کم کردن نیروهای انسانی سفارتخانه در بخش کنسولی، سفارت استرالیا در پایتخت کشور عزیزمان ایران تلاش دارد که خدمات خود را به طور کامل از طریق اینترنت و آنلاین ارائه کند و از این طریق پاسخگوی متقاضیان خود باشد.

قاسمی با بیان اینکه ما از یادداشت سفارت استرالیا در پایتخت کشور عزیزمان ایران چنین برداشتی را کردیم، ادامه داد: این به معنای تعلیق ارائه خدمات نیست بلکه آنها شکل ارائه خدمات و ارائه ویزا را عوض کردن دادند. عنوان بهینه سازی ارائه خدمات از سوی وزارتخانه های خارجی در پایتخت کشور عزیزمان ایران مدتی است که از سوی بعضی از سفارتخانه ها دنبال می شود که در همین چارچوب دو هفته پیش نیز سفارت ایتالیا در پایتخت کشور عزیزمان ایران اقداماتی را در این زمینه انجام داد.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با اهالی رسانه که در ساختمان شماره ۹ وزارت خارجه در جریان بود، در پاسخ به سوالی در ارتباط با تحولات اردن و اینکه بعضی می گویند این تحولات به نوع تعاملات این کشور با بعضی دیگر از کشورهای منطقه باز می گردد چنان که در روزهای اخیر شاهد این بودیم که بعضی از رسانه های عربی مدعی شدند که اردن سفیر خود را از کشور عزیزمان ایران احضار کرده است و بعد از تکذیب این خبر اعلام کردند که کاردار اردن به این کشور بازگشته هست، تصریح کرد: اردن این روزها دستخوش تحولاتی است که این عنوان دلایل مختلفی دارد. در حال حاضر اوضاع اقتصادی خوبی در اردن حاکم نیست و جهت اینکه کمک اقتصادی دریافت کند تحت فشار از سوی بعضی از کشورها قرار گرفته است.

وی همچنین با بیان اینکه از بیش از دو سال قبل اردن سفیری در کشور عزیزمان ایران ندارد و در حال حاضر سفارت این کشور در سطح کاردار در پایتخت کشور عزیزمان ایران مشغول به کار است و هیچ تحول خاصی در این زمینه پیش نیامده هست، گفت: آنچه که در این زمینه از سوی بعضی از رسانه های عربی از جمله العربیه مطرح شد جعل خبر و خبرسازی با نشانه ایجاد فشار بر کشور عزیزمان ایران بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه چند روز پیش ویدئویی منتشر شد مبنی بر اینکه پلیس گرجستان با توریست ها از جمله چند توریست ایرانی برخورد خوبی نداشته و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده است و آیا وزارت خارجه در این زمینه پیگیری هایی را انجام داده هست، تصریح کرد: ما چندی پیش گزارشی را از سفارت کشور عزیزمان ایران در گرجستان دریافت کردیم که شبیه آن چیزی است که شما مطرح کردید البته نه با این عمق و غلظتی که اشاره کردید. در این گزارش اشاره شده است بود که جهت خودرویی در خطوط مرزی دو کشور مشکلاتی ایجاد شده است است و این افراد فاقد مدارک مورد نیاز جهت خروج از کشور بودند و از طرف دیگر نقدینگی مورد نیاز را نیز نداشتند. در مورد این افراد در آن منطقه تشنج ایجاد شده است بود که با پیگیری سفارت و تذکراتی که داده شد عنوان حل و فصل شد. در مورد آنچه که شما اشاره کردید گزارشی دریافت نکردم و اگر به نتیجه ای رسیدم حتما به شما اطلاع می دهم.

قاسمی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه ظریف در سخنان خود در روز گذشته در اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران چندین بار دلواپسان را مورد خطاب قرار داد و از طرف دیگر صحبت از اهمیت حفظ وحدت در کشور کرد و به نظر می رسد که این رفتارها با یکدیگر هماهنگی و همخوانی نداشته و به نوعی ظریف جناحی برخورد کرده هست، تصریح کرد: من چنین تصوری را از صحبت های روز گذشته آقای ظریف ندارم. آقای ظریف به عنوان سکاندار دستگاه دیپلماسی کشور، به پرسشها آشناست؛ چنان که ایشان به عنوان یک وزیر خارجه ورزیده آشنا می شوند. وزارت خارجه از صدر تا ذیلش یک مجموعه فراجناحی است و باید فراجناحی باشد، وظیفه این وزارتخانه پیشبرد منافع ملی و مصالح کشور است و کارها و تلاش های آقای ظریف نیز در این راستا هست. اولویت نخست جهت ایشان مصالح ملی نظام، کشور و پیشبرد منویات مقام معظم رهبری هست. ایشان همواره تلاش کرده اند که از ورود به پرسشها جناحی پرهیز کنند و این یک اصل است که آقای ظریف به آن پایبند هستند.

وی با بیان اینکه این عنوان با پاسخگویی وزارت خارجه نسبت به بعضی از فرافکنی ها و منتقدانی که با هر نیتی اقدام به فرافکنی و قلب مباحث می کنند، منافاتی ندارد، تصریح کرد: شخصیت آقای ظریف کاملا منطبق با آن چیزی است که من از ایشان جهت شما ترسیم کردم.

قاسمی با بیان اینکه وزارت خارجه نمی تواند در برابر هجمه هایی که وارد می شود سکوت کند و جوابی ندهد، تصریح کرد: صحبت های ایشان در آن جلسه جناحی نبود و اگر انتقادی نیز مطرح بوده نسبت به اشخاصی بوده که مباحث را به درستی انتقال یافته نکرده اند و با هر نیتی اقدام به قلب مباحث کرده اند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد اینکه گفته می شود که آمریکا و روسیه توافق کردند که نیروهای مقاومت در جنوب سوریه حضور نداشته باشند و از طرف دیگر بر اساس این توافق آمریکا نیز دست از حمایت از گروه های تروریستی بردارد و نظر کشور عزیزمان ایران در مورد این چیست، گفت: این موضوعی است که زیاد از رسانه ها و محافل رسانه ای مطرح شده است است و هیچ قرینه ای جهت صحبت های مطرح شده است وجود ندارد. ما کماکان ارتباطات تنگاتنگ و مشورتی خود را با دولت روسیه و سوریه داریم و در روزهای اخیر نیز دیدار مفصلی با مقامات روس در مسکو داشتیم.

وی با بیان اینکه در مورد آنچه که مطرح شده است ما در عمل چیزی دریافت نکردیم و قرینه ای جهت اثبات این ادعا وجود ندارد، گفت: شاید این مباحث نیز در جهت همان جنگ روانی است که این روزها در مورد کشور عزیزمان ایران از سوی بعضی از رسانه ها دنبال می شود.

قاسمی همچنین در مورد اخبار انتشار یافته در ارتباط با دیدار مخفیانه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در اردن، اظهار کرد: از مدت ها پیش دولت سعودی در جهت ایجاد یک نوع رابطه و همکاری با صهیونیست ها اقداماتی را انجام داده است و تعاملاتی را با این رژیم برقرار کرده هست، این عنوان باعث تاسف و قابل سرزنش از سوی دنیا اسلام و مسلمانان هست. اینکه کشوری علیرغم ادعاهایی که دارد جهت تامین بعضی از منافعش تمام آرزوی بزرگ های دنیا اسلام را زیر پا بگذارد اقدامی محکوم است و تصور می کنیم که راه به جایی نمی برد و با این کارها آبروی خود را بین کشورهای اسلامی از بین می برد.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | ایرانیان | دولت آمریکا | وزارت خارجه | وزارت امور خارجه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs